Sapanca - Geyve Yüksek Hızlı Tren Projesi T2 Tüneli

“İstanbul - Ankara Hızlı Tren Demiryolu Projesi” kapsamında yer alan “Geyve - Sapanca (Doğançay Ripajı) Arası Tasarım ve Yapım İşleri”nde 2 adet ana tünel ve 6 adet güvenlik tüneli olmak üzere toplam 8 adet tünel bulunuyor. Bunlardan, T2 tüneli projenin Km:127+930 ile Km:132+597 arasında bulunmaktadır. 13 m çapında ve 4667 m uzunluğundaki T2 tüneli ile toplam uzunluğu 2049 m olan T2 tünelinin güvenlik tünelleri (GT-4, GT-5 ve GT-6) 17 Şubat 2020 tarihli ön protokol ve 2 Mart 2020 tarihli alt sözleşme ile Holding şirketlerimizden Soner Temel Mühendislik İnşaat ve Ticaret A.Ş. tarafından inşa ediliyor. Belirtilen tüneller kapsamında beş ayrı noktada şantiye mobilizasyonları tamamlanarak, 19 Şubat 2020 tarihinde çalışmalara başlandı. Proje kapsamında yapılacak kazı-destekleme, ara kaplama ve nihai kaplama imalatları için 966 günlük (32 ay) iş süresi belirlendi. Sakarya İlinin Sapanca İlçesi sınırlarındaki Akçay Vadisi’nden başlayıp İlimbey ve Karaçam mahallelerinin arasından geçerek Geyve ilçesinin Doğançay Bucağı’nda sonlanan T2 tünel alanı ülkenin en önemli neotektonik dönem yapısı ve deprem kaynağı olan Kuzey Anadolu Fay (KAF) sistemi zonu içindedir. Bu sebeple kazı-destekleme işleri esnasında belirli bir sismik risk göz önüne alınmaktadır. Kaya sınıfı yoğunlukla C4 olarak tanımlanmış olup, NATM projelendirme kriterlerine göre oluşturulan tasarımlar sonucu ortaya çıkan destekleme ve nihai kaplama sistemleri uygulanmaktadır.

Lokasyon TÜRKİYE
Proje İşvereni T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü
Proje Kapsam T2 tünelinde 3.700 m ve güvenlik tünellerinde (GT-4, GT-5 ve GT-6) 1.643 m kazı-destekleme, ara kaplama ve nihai kaplama imalatları

Biz ve ortaklarımızın, sizi hatırlayabilmesi ve siz ve diğer ziyaretçilerimizin sitemizi nasıl kullandığınızı anlayabilmesi için, sitemiz çerezleri ve diğer teknolojileri kullanır. Bu teknolojilerin tam listesini görmek ve bize bunların cihazınızda kullanılıp kullanılamayacağını bildirmek için burayı okuyabilirsiniz. Sitemizi daha iyi bir şekilde kullanmanız için çerez politikamızı kabul ediyor musunuz?

Kabul Et